Atrakcje regionu
Żarnowiec
- (odległość od Białogóry – 11 km)
- Będąc w Gminie Krokowa, w której położona jest Białogóra, warto obejrzeć jej najcenniejszy zabytek – benedyktyński kompleks kościelno-klasztorny w Żarnowcu . Obecnie klasztor Żarnowiecki jest jednym z zaledwie dziewięciu domów benedyktyńskich w Polsce i jedynym na Pomorzu średniowiecznym klasztorem wiejskim, w którym nadal prowadzi się życie zakonne. Na kompleks klasztorny składają się: kościół Zwiastowania NP Marii, budynek klasztorny oraz plebania. W kościele znajduje się najcenniejszy obiekt - Pieta z około 1430 roku, a także ołtarz główny z początku XVIII wieku. Inne cenne rzeczy skrywa klasztorny skarbiec: bogate zbiory szat i naczyń liturgicznych oraz starych ksiąg. Niedaleko klasztoru usytuowany jest zespół pałacowo-ogrodowy z przełomu wieków XIX i XX. Interesujące dla turystów są także spichlerz z końca XVIII wieku, dawny browar klasztorny oraz XIX-wieczne: stodoła i ceglana gorzelnia.
Nadole
- (odległość od Białogóry – 12 km)
- Położona nad Jeziorem Żarnowieckim wioska Nadole warta jest odwiedzenia z uwagi na zorganizowany na jej terenie skansen. Udostępniony dla zwiedzających został zespół bogato wyposażonych budynków odtwarzających warunki życia i pracy dawnej kaszubskiej rodziny: wielopokoleniowa chata gburska, zabudowania gospodarcze ( stodoła, obora, wozownia) oraz obiekty towarzyszące jak studnia z wyciągiem kołowrotowym, kamienna piwnica, gołębnik, kierat, królikarnia, pasieka, wędzarnia i piec chlebowy. Kompleks wzbogaciła niedawno zrekonstruowana chata rybacka wraz z wędzarnią i sieciarnią oraz remiza. W skansenie obejrzeć można przykładowe sprzęty mieszkalne oraz gospodarskie z końca XIX i początku XX w. W stodole znajduje się stała ekspozycja poświęcona historii pszczelarstwa pomorskiego. W sezonie letnim przy pomoście przystani cumuje statek wycieczkowy „Nadolanin", którym można odbyć rejs turystyczny po wodach Jeziora Żarnowieckiego. W skansenie odbywają się corocznie dwa festyny folklorystyczne: w drugą niedzielę sierpnia organizowany jest „Krancbal" podczas, którego odbywa się tu jarmark rękodzieła ludowego oraz prezentacje kultury regionalnej, a pod koniec września „Kaszëbsczi Pszczolnik" poświęcony głównie pszczelarzom, pszczołom i ich produktom, które można zakupić w trakcie tej imprezy bezpośrednio od producentów.
Gniewino
- (odległość od Białogóry – 17 km)
- Wszystkich pragnących spojrzeć na nadmorskie okolice z innej perspektywy zachęcamy do odwiedzenia Kompleksu Turystyczno-Rekreacyjnego „Kaszubskie Oko” z wieżą widokową im. Jana Pawła II. Usytuowana na wzniesieniu ( 113 m n.p.m. ) mająca 44 m wieża daje możliwość podziwiania przepięknej panoramy rozciągającej się od morskiej plaży aż po wzgórza morenowe wokół Jeziora Żarnowieckiego wraz z górnym zbiornikiem pobliskiej elektrowni szczytowo- pompowej. To połączenie widoku lasów, łąk, pagórków, jezior i Morza Bałtyckiego jest idealną wizytówką Kaszub. Na punkt widokowy prowadzi 212 schodków, ale dla mniej wytrwałych została przewidziana winda kursująca we wnętrzu trzonka wieży. Cały kompleks jest przepięknie zagospodarowany, pełen zieleni i kwiatów. Elementami rekreacyjnymi są ścieżki spacerowe i ścieżki zdrowia, pole do mini golfa, plac zabaw dla dzieci w formie „Statku Piratów”, pole szachowe oraz makiety naturalnych rozmiarów dinozaurów. Na terenie znajduje się również restauracja i wiele innych sezonowych atrakcji.
Latarnia Stilo
- (odległość od Białogóry – 20 km )
- Niedaleko Białogóry, w odległości pięciu kilometrów od wsi Stilo znajduje się latarnia morska , którą warto odwiedzić. Ze szczytu latarni podziwiać można oczywiście plaże i Morze Bałtyckie ale również przepiękne lasy i jezioro Serbsko. Osoby o sokolim wzroku dostrzec mogą też maszty duńskiego statku, który zatonął w 1972 roku. . Latarnia zbudowana jest na szesnastokątnym fundamencie. Korpus jest wykonany z elementów żeliwnych, łączonych nitami i uszczelnianych ołowiem. Jest to jedna z jedynie dwóch polskich latarni całkowicie metalowych, drugą jest latarnia morska w Jastarnii.
Mechowo
- (odległość od Białogóry – 30 km)
- Wszystkim lubiącym spacery pod ziemią polecamy wizytę we wsi Mechowo, która znana jest z jedynej w Europie Północnej jaskini sufozyjnej. Ta osobliwość geologiczna powstała na skutek mechanicznego wypłukiwania przez wodę ziaren piasku z luźnej skały osadowej. Gospodarze jaskini udostępnili dla turystów kilkuminutową, bezpieczną trasę.
Wejherowo
- (odległość od Białogóry – 36 km )
- Wejherowo jest jednym z najpiękniejszych miasteczek Polski północnej. Wraz z przepięknie odrestaurowanym starym miastem, zabytkowymi kościołami, klasztorem i przede wszystkim XVII w. Kalwarią Wejherowską, warte jest obejrzenia przez wszystkich przebywających nad morzem turystów. W latach 2006-2008 kalwaria, nazywana Kaszubską Jerozolimą, została poddana gruntownej renowacji dzięki czemu jej zwiedzanie jest naprawdę atrakcyjną propozycją nie tylko dla osób poszukujących tam duchowej odnowy, ale wszystkich chcących podziwiać perłę architektury sakralnej Polski północnej, będącej najstarszym obok Kalwarii Zebrzydowskiej i Pakoskiej sanktuarium męki pańskiej w Polsce. Kalwaria składa się z 26 barokowo- manierystycznych kapliczek położonych w przepięknym otoczeniu morenowych wzgórz porośniętych bukowo-mieszanymi lasami. Wizyta w Wejherowie jest również doskonałą okazją do zapoznania się z historią regonu, odwiedzając udostępnioną dla zwiedzających Sale Tradycji i Historii Wejherowa znajdującą się we wzniesionym w stylu EMPIRE ratuszu miejskim, będącym chlubą architektoniczną Wejherowa. Warto również przespacerować się uliczkami starego miasta, zajrzeć do licznych zabytkowych kościołów i odwiedzić neogotycki Pałac Przebendowskich i Keyserlingków w którym mieści się Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubski-Pomorskiej.
Szymbark
- (odległość od Białogóry – 90 km )
- Wszystkim chcącym mile spędzić dzień, dowiedzieć się więcej o historii Kaszub i przeżyć niezwykłą przygodę polecamy wizytę w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Organizatorzy przygotowali tu naprawdę unikalne eksponaty turystyczne. Odwiedzając Szymbark będą mieli państwo okazję zajrzeć do „Domu do Góry Nogami” gdzie wszystko stoi „na głowie”, zapoznać się z historią Kaszub zwiedzając Dwór Salino i 250-letnią chatę kaszubską przeniesioną do CEPR-u z małej kaszubskiej wioski Wilanowo. Wszyscy chętni zostaną zaproszeni na degustacje tabaki w jedynym w Polsce Muzeum Tabaki. Bardzo interesujący jest „Dom Sybiraka”, który został przywieziony ze wsi Zapleskino znajdującej sie niedaleko Irkucka, dzięki znajdującej się w nim ekspozycji zapoznać się można z losami ludzi, którzy zostali wywiezieni na Syberię, dodatkowych informacji dostarcza również replika sowieckiego łagru i ogromna lokomotywa z wagonami, którymi transportowano zesłańców. Z pozostałych interesujących obiektów należy wspomnieć o bunkrze Gryfa Pomorskiego gdzie przeżyć można symulacje nalotu lotniczego, malutki drewniany kościółek, w którym zgromadzone są liczne pamiątki związane z polską historią, wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa najdłuższa deska świata i odsłonięty w 2010r. największy koncertujący fortepian świata. Nie są to jedyne atrakcje, gdyż gospodarze zadbali o to by każdy z odwiedzających znalazł cos interesującego dla siebie. Oczywiście w CEPR nie brakuje również miejsc gdzie można zjeść, napić się kawy, skosztować regionalnych przysmaków czy zakupić pamiątki. Po całym ośrodku turystów oprowadza przewodnik, który opowiada historię miejsca i znajdujących się w nim obiektów.